Committees

Program committee

  • Antonio Acin (ICFO)
  • Virginia d’Auria (Institut de Physique de Nice (INPhYNI))
  • Kai-Min Chung (Academia Sinica)
  • Roger Colbeck (University of York) (chair)
  • Eleni Diamanti (CNRS, Sorbonne Université)
  • Frederic Dupuis (CNRS, LORIA, Université de Lorraine)
  • Joe Fitzsimons (Singapore University of Technology and Design, CQT)
  • Andrew Forbes (University of the Witwatersrand)
  • Mikio Fujiwara (National Institute of Information and Communications Technology)
  • Tobias Gehring (Technical University of Denmark)
  • Stacey Jeffery (CWI and QuSoft)
  • Thomas Jennewein (University of Waterloo)
  • Marc Kaplan (VeriQloud)
  • Iordanis Kerenidis (CNRS, Paris Centre for Quantum Computing)
  • Prem Kumar (Northwestern University)
  • Anthony Leverrier (Inria Paris)
  • Xiongfeng Ma (TsingHua University)
  • Serge Massar (Université libre de Bruxelles)
  • Christoph Marquardt (Max Planck Institute for the Science of Light) (co-chair)
  • Carl Miller (NIST / University of Maryland)
  • Christoph Pacher (Austrian Institute of Technology)
  • Christopher Portmann (ETH Zurich)
  • Or Sattath (Ben-Gurion University)
  • Florian Speelman (QMATH, University of Copenhagen)
  • Masahiro Takeoka (National Institute of Information and Communications Technology, Japan)
  • Harald Weinfurter (LMU Munch)
  • Feihu Xu (University of Science and Technology of China)

 

Steering committee

  • Anne Broadbent (University of Ottawa) (co-chair)
  • Marcos Curty (University of Vigo)
  • Akihisa Tomita (Hokkaido University)
  • Yi-Kai Liu (NIST / University of Maryland)
  • Norbert Lütkenhaus (IQC, University of Waterloo)
  • Christian Schaffner (University of Amsterdam, CWI, QuSoft)
  • Hugo Zbinden (U Geneva, Switzerland)
  • Qiang Zhang (University of Science and Technology of China) (chair)

 

Advisory committee

  • Charles H. Bennett (IBM Research)
  • Gilles Brassard (Université de Montréal)
  • Ivan Damgård (Aarhus University)
  • Artur Ekert (CQT Singapore and Oxford University)
  • Nicolas Gisin (Université de Genève)
  • Richard Hughes (Unaffiliated)
  • Michele Mosca (IQC, University of Waterloo)
  • Jian-Wei Pan (University of Science and Technology of China)

 

Local organizing committee

  • Xiongfeng Ma (Tsinghua University)
  • Feihu Xu (University of Science and Technology of China)
  • Jun Zhang (University of Science and Technology of China)
  • Qiang Zhang (University of Science and Technology of China) (local chair)

 

And many many thanks to the people who worked hard behind the scenes:.